Szczudłak zwyczajny - ptak z gracją

Trochę więcej o szczudłakach

Ubarwienie ciała w czarno-białej kolorystyce. Cienki, prosty, długi dziób w ciemnej barwie. Głowa, spód ciała białe. Na głowie plamy czerni. Skrzydła, grzbiet jednolicie ciemne. Bardzo charakterystyczne dla niego długie, czerwone nogi. Dymorfizm płciowy nieznaczny. Samce mają wierzch ciała czarny, z metalicznym połyskiem, u samic wierzch jest ciemnobrunatny. Osobniki młodociane różnią się od dorosłych po bledszych nogach, łuskowaniu na skrzydłach, białym klinie na grzbiecie oraz po białym pasie na końcu skrzydeł. Dzięki długim nogom może brodzić w głębszej wodzie, niż pozostałe ptaki brodzące. Jak przyjechałem na plan za mną spokojnie szalały ciągniki rolnicze, widać było po nich niepokój, po chwili odleciały.

GALERIA ZDJĘĆ
Tylko 3 kolory, na nich kilka odcieni, do tego ta jedyna w swoim rodzaju gracja i jakby niemożliwe proporcje – a przed nami jeden z ciekawszych pataków – Szczudłak. Ptak ten jest uosobieniem elegancji, wdzięku i gracji. Patrząc jak się zgrabnie porusza pośród swoich ulubionych płycizn i rozlewisk, nie sposób nie zadać sobie pytania, jak to w ogóle możliwe. Ale też nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to jeden z najpiękniejszych widoków. Subtelny i zjawiskowy zarazem. Szczudłaki są u nas nowe, robią wrażenie egzotycznych. Do tej pory zaledwie kilka par zdecydowało się założyć gniazda – wszystkie w ciągu ostatnich kilku lat. A może nam się tylko tak wydaje…

Na przestrzeni wieków zmieniały się klimat i krajobraz. Naiwnością byłoby sądzić, że Polska, zawsze charakteryzowała się klimatem, który dzisiaj umownie nazywamy umiarkowanym przejściowym. Arogancją byłoby też upierać się, iż zawsze zamieszkiwały tutaj te same zwierzęta i rośliny, co obecnie. Szczudłak – piękny dodatek do naszej współczesnej Polskiej Przyrody. Dowód na to, że zmienia się klimat, że zmienna jest Przyroda, a jedyna równowaga, do której dąży, ma charakter dynamiczny!

Szczudłaki gnieżdżą się w koloniach. Gniazdo w formie dołka znajduje się w ziemi na brzegu, lub kopiec na pływającej roślinności. Oboje partnerzy uczestniczą w budowie gniazda, w wysiadywaniu oraz wspólnie opiekują się potomstwem. Jeden lęg w roku. Samica składa średnio 4 beżowe, ciemno plamkowane jaja. Wysiadywanie trwa około 22 do 26 dni. W okolicach piątego miesiąca osobniki młodociane stają się lotne. Po ponad dwóch miesiącach młode się usamodzielniają. Dojrzałość płciową osiągają 1-2 roku życia. Żywi się głównie pokarmem zwierzęcym w postaci bezkręgowców (owady, mięczaki, skorupiaki, pajęczaki) które wyławia z wody długim dziobem. Do kręgowców którymi się pożywia zaliczyć można drobne ryby, kijanki.

CIEKAWE ...

Szczudłaki pojawiły się u nas niedawno, na skutek zmian klimatycznych sprowadza się do nas coraz więcej ptaków z południowych regionów eurazji.
TOP